Wypas. Wzywamy posiłki

Wzywamy Posiłki. Jedzenie przygotowują lubelskie restauracje. Trafia do pracowników szpitali, laboratoriów czy ratowników medycznych. Nigdzie w Polsce aż tyle restauracji nie włączyło się w akcję, co w Lublinie.

Powyżej stan na 9 kwietnia 2020. W Lublinie za akcją stoi Justyna Domaszewicz i przyjaciele. Justyna, zwana Niebieską Wróżką, jest symbolem akcji i  jej motorem napędowym. O samej akcji napisała ostatnio tak:

Dziękuję lubelskiej gastrobraci – jesteście najlepsi na świecie!
Dziękuję pracownikom służb medycznych
Dziękuję całej ekipie WzywamyPosiłki – nie uwierzyłabym, że będę miała jeszcze jedną rodzinę – a mam
Dziękuję wszystkim WOLONTARIUSZOM, którzy każdego dnia na wyścigi umawiają się ze mną kto co zrobi
Dziękuję tym, którzy mają do mnie cierpliwość, gdy dzwonię i tym, którzy rozumieją, gdy nie mogę odebrać
Dziękuję Miastu Lublin i panu prezydentowi Żukowi
Dziękuję lokalnym mediom, że mówicie o naszej akcji
Dziękuję moim rodzicom, że tak mnie wychowali i mojej córce, której mam szansę pokazać, co naprawdę jest ważne w życiu.

Najpiękniejsze jest to, że lubelskie restauracje, które same są w bardzo trudnej sytuacji, pomagają tym, co są na pierwszej linii frontu. Jeżeli jest prawdą, że dobro wraca w dwójnasób, niech wraca do tych, po pomagają innym.  Justyna pokazuje, to co w życiu ważne. A to, co pokazuje jest ważne ponad inne, mniej ważne sprawy. Ponad strach, lęk i podziały. Akcja, o której mówi Polska, jest najbardziej aktualnym, wymownym symbolem Świąt Wielkanocnych Anno Domini 2020. Dziękując, przepisujemy taki fragment, o posiłkach właśnie. 

Przedmiot medytacji powinien być jak potrawa, która wymaga długiego gotowania. Wkładamy ją do garnka, przykrywamy i rozpalamy ogień. Garnek – to my sami, a ciepło konieczne do gotowania jest siłą koncentracji. Drewno na opał czerpiemy z nieustannego praktykowania Uwagi. Bez dostatecznej temperatury jedzenie nigdy się nie ugotuje, ale gdy już będzie gotowe, odsłoni przed nami swą prawdziwą naturę i doprowadzi do wyzwolenia.

(Thích Nhất Hạnh – Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji)

(Red.)

Fotografia za profilem Justyny Domaszewicz

Dodaj komentarz