Pan Ogórecznik

Pan Ogórecznik: Ego borago gaudia semper ago. Czyli: ja, ogórecznik, zawsze daję odwagę. Ogórecznik rozwesela serce i duszę – napisał Nostradamus. Niebieskie kwiatuszki ogórecznika zdobią gobeliny. Sławny zielarz angielski John Gerard w XVI wieku zapisał w swoim zielniku stare powiedzenie: „Ego borago gaudia semper ago”. Czyli: ja, ogórecznik, zawsze daję odwagę.

Niebieskie kwiatki w kształcie gwiazdek były motywem malowideł oraz haftów się na średniowiecznych gobelinach i szarfach, którymi opasywali się rycerze przed turniejami. Dla dodania „ducha walki” rycerzom krzyżowym wrzucano do pucharów z winem kwiatuszki ogórecznika.

W aptece

Badania współczesnych botaników to potwierdziły: ogórecznik działa pobudzająco na korę nadnerczy, wzmagając produkcję adrenaliny, która mobilizuje organizm do działania w sytuacjach stresowych. Olej z nasion zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu. Olej z ogórecznika łagodzi objawy miażdżycy, poprawia pamięć i zdolność koncentracji. Wywar z młodych liści i kwiatów ogórecznika stosuje się dla wzmocnienia serca, przeciwko kaszlowi i bólom reumatycznym. – To lek XXI wieku – mówi dr Jan Giza, który połączył olej z ogórecznika z propolisem.

W kuchni

Świeże liście mają delikatny zapach i smak. Przypominający ogórki z dodatkiem cebuli. Liście ogórecznika są doskonałą przyprawą do sałatki ogórkowej i kwaszonych ogórków. Dodaje się je do zielonej sałaty, sałatki ziemniaczanej i różnych sosów. Jest świetną przyprawą do zupy pomidorowej, włoskiej kapusty, poprawia smak siekanego mięsa, farszów i ryb. Siekane listki możecie dodać do twarożku. We Francji z korzenia ogórecznika robi się specjalne konfitury, po to, by sprawić sercu radość.

Sałatka z ogórecznikiem

Składniki: Pół sałaty, garść młodych listków ogórecznika i szpinaku, 1 łyżeczka kaparów, pół ogórka, pęczek rzodkiewki, 1 pomidor malinowy, sól, pieprz, dobra oliwa, balsamico, koniecznie kwiatuszki ogórecznika. Wykonanie: Sałatę i szpinak porwać na kawałki, rzodkiewkę pokroić w plasterki, ogórek i pomidory w kostkę. Wymieszać, dodać kapary, doprawić oliwą i balsamico. Trochę soli, pieprzu. Na koniec dodać listki i kwiaty ogórecznika.

Chłodnik z ogórecznikiem

Składniki: 6 małych ogórków, sok z ogórków małosolnych, jogurt, śmietana, koperek, sól, pieprz i listki ogórecznika. Wykonanie: Ogórki zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać jogurt, śmietanę, przecedzony sok z ogórków małosolnych. Doprawić solą z pieprzem, schłodzić. Na talerzu ozdobić świeżymi listkami ogórecznika. Ogórecznik według Bikonta: Przyrządziliśmy ogórecznika tak, jak się robi szpinak – bardzo smakowity i ciekawy efekt! Poza tym można taki liść, czy dwa, zalać wrzątkiem (najlepiej w szklanym dzbanku, bo to ładnie wygląda) i po przechłodzeniu popijać w upały – radził Piotr Bikont.

Waldemar Sulisz

Dodaj komentarz