Omega: Mega koncert. Grzegorz Józefczuk o 2 koncertach Omegi w Lublinie

Gwiazdą Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie a.d. 2014 będzie węgierska legenda rocka czyli grupa Omega. W ten sposób i z pożytkiem dla szerokich warstw obywatelskich dyrektor festiwalu Waldemar Sulisz przypomina nieśmiertelne, muzyczne zjawiska nie tylko swojej młodości, zjawiska, które w latach ich świetności i światłości odczytywano jako przejaw możliwości przełamywania żelaznych granic politycznych, społecznych i obyczajowych w świecie natenczas dość policyjnym i totalitarnym.

Grupa Omega była przez lata (i jej sławny przebój "Gyöngyhajú lány" czyli „Dziewczyna o perłowych włosach” z 1969 roku) de facto jednym z najskuteczniejszych ambasadorów Węgier na świecie, z czego cieszono się w Polsce, albowiem jak wiadomo, „Polak, Węgier, dwa bratanki….”. Ponadto Omega raz na zawsze przekonała różnych niedowiarków, że rock w języku węgierskim jest możliwy!
Tak się przy tym składa, że Omega występowała w Lublinie w 1974 roku, zatem koncert tegoroczny przypada dokładnie, aż nieprawdopodobne, w 40 rocznicę tamtego! Trzeba jeszcze dodać, że Omega wpasowuje się w Europejski Festiwal Smaku w Lublinie znakomicie także dlatego, iż głównym sponsorem ewentów jest lubelski browar Perła. Perła działa masowo i już na tysiącach puszek Perły Chmielowej znajduje się info o EFS w dniach 4-7 września 2014. omega 3 My tutaj, w województwie lubelskim powinniśmy wszakże pamiętać, że mamy „swoją” Omegę, „cover band z okolic Lublina”, gotowy wystąpić w każdych okolicznościach a na weselach najchętniej. Zapewne powie ktoś i nie jeden, że Omega z okolic Lublina artystycznie nie dorasta tej z Węgier chociażby do przysłowiowych pięt, niemniej chyba przebija ją ilościowo repertuarem: ma do 25 piosenek o tytułach na każdą literę alfabetu. Co więcej, proponuje trzy ścieżki stylistyczne: folk show, afro show i rock show, a do tego obiecuje promocyjne ceny na wesela w piątki. Jest sporo „Omeg” i w innych regionach, jest kapela w Gliwicach, w Warszawie, w Stargardzie Szczecińskim. Spośród nich wyróżnia się Omega z Kluczborka, anonsująca, że „prowadzi wesela w języku polskim, śląskim i niemieckim”. Jedno z dzieł muzyków z Kluczborka, piosenka o tytule „Fajny biust” ma taka frazę: „już taki jestem, aż głowa boli, szukam kobiety, która mnie zadowoli”.

POETA (TAKŻE) KUCHNI

Ponieważ tegoroczny Europejski Festiwal Smaku ma za jeden z filarów przyjaźń polsko-węgierską, a właściwie wzajemną kulturalną fascynację i współpracę, przypominamy organizatorom, że w niedalekich Puławach mieszka Bohdan Zadura, który wielkim poetą jest oraz redaktorem naczelnym miesięcznika Twórczość. Ma w biografii Zadura wiele dokonań, w tym nie byle jakie na polu polsko-węgierskim, ma w sercu wiele przyjaźni, które na zawsze łączą go z Węgrami. Nie tak dawno ukazała się antologia jego przekładów węgierskiej poezji XX wieku „Węgierskie lato”, przed rokiem otrzymał prestiżową Nagrodę im. Gábora Bethlena za szczególne zasługi dla kultury węgierskiej. Wiemy ponadto, zresztą nie tylko my, że Bohdan Zadura jest również poetą kuchni węgierskiej. O czym przekonaliśmy się degustując gulasz węgierski w jego wykonaniu, oczywiście z super smacznymi kluseczkami węgierskimi, które chyba nazywają się galuszki.  

GOŚĆ Z CZECH We wrześniu kulturalna atmosfera Lublina będzie miała aromat nie tylko perłowy i nie tylko węgierski. W połowie miesiąca przyjedzie do nas prymas Czech kardynał Dominik Duka, osoba o niezwykłym życiorysie, przyjaciel Vaclava Havla, z którym dzielił celę więzienną. Zna język polski, bo słuchał Radia Wolna Europa i studiował m.in. w Krakowie. Przy tej okazji godne uwypuklenia zdają się być zaskakujące i nieco zapomniane lubelskie związki polsko-czeskie. Wspomnijmy tylko o pomniku Unii Lubelskiej, z której i z którego tak dumni są lublinianie. Otóż piękną rzeźbę reliefową na tym monumencie, symbolizującą Polskę i Litwę, zaprojektował Paweł Maliński, pochodzący z Czech rzeźbiarz, którego rzeźby zdobią między innymi fronton Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Grzegorz Józefczuk, foto: Cikkely Lajos/ Omega Oratorium omega 2 Od redakcji. Legendarna Omega zagra koncert w sobotę 6 września o 21 na browarze Perła. Wstęp wolny. Zapraszamy na stronę Europejskiego Festiwalu Smaku Sponsorem głównym festiwalu jest Perła Browary Lubelskie S.A.